binicilik
ds s
K9 Horse Club
d a
ds s
At Binicilik Ürünleri
d a
ds s
Sektör Dergisi
d a
ds s
Dila Country Club
d a
ds s
Kenanbey Binicilik
d a
ds s
At Dişçiliği Uzmanı
d a
ds s
Atevi'ne Reklam Verin
d a
Ana Menü
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d a
ds s
d aTürkiye Binicilik Federasyonu’ndan Duyurular-Haberler
ds s
TBF DUYURU NO: 39 / 2013 ENGEL ATLAMA BALKAN ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIMLAR TOPLANTISI VE VETERİNER KONTROLÜ
TBF DUYURU NO: 38 / 2013 ENGEL ATLAMA BALKAN ŞAMPİYONASI MİLLİ TAKIMLAR DUYURUSU
Türkiye Kupası Doping Kontrolü ile İlgili Duyuru
TBF DUYURU NO: 37 / 2013 2013 BALKAN ENGEL ATLAMA ŞAMPİYONASI TAKIM SEÇMELERİ
Engel Atlama Balkan Şampiyonası 5-8 Eylül 2013 Kemer Golf & Country Club İstanbul
Engel Atlama Türkiye Şampiyonası 23-24 Ağustos'ta
Kemer Golf & Country Club Engel Atlama Yarışmaları
2-4 Ağustos Türkiye Kupası Engel Atlama Yarışmaları Resmi Sonuçları
TBF DUYURU NO: 36 / 2013 2013 BALKAN ENGEL ATLAMA ŞAMPİYONASI BAYANLAR TAKIM SEÇMESİ
At Terbiyesi Balkan Şampiyonası'nda Millilerimizden Büyük Başarı
d a

İlan Panosu
ds s
d a
   
 
sola Pantalon_Binici Tog_Binici Mini Chaps Eldiven_Binici Bot_Binici Mahmuz ve Mahmuz Kayışı Kamçı_Binici Koruyucu Yelek Ceket Müsabaka Kovboy Şapka Kedi_Mamaları Köpek_Mamaları At_Yemleri Pelet Form Katkı Maddeleri Biotin Plus Zinc Mineral Blok At Bakım Ürünleri Malzeme Bakım Ürünleri At_Yemleri Mix Form Kedi_Kumları Kedi_Tasmaları Köpek Aksesuarları Köpek Bakım Ürünleri Köpek Bisküvi Köpek Deri Kemik Köpek_Kulübeleri Köpek_Tasmaları Köpek_Zincirleri Prize Eyerler Bandajlar Başlıklar Blanketler Dizginler Fırçalar ve Tımarlar Gaiter/Getr Göğüslükler Kantarmalar Kolanlar Ter Bıçağı Tırnak Lastiği Üzengiler ve Üzengi_Kayışları Yularlar ve Yedek İpi Ahır Gereçleri Atevi Sticker Anahtarlıklar Bileklik Gümüş Halhal Gümüş Kolye Ucu Gümüş Telefon Süsü Havlu Peştemal Duvar Süsleri Şaraplıklar Kartvizitlik Eyer Altları, Pedler Nalbant Bıçakları (Farriers hoof knifes) Nalbant Kerpetenleri (Farriers Pulloff and Nippers) Nalbant Çekiçi (Farriers Hoof hammer) Nalbant Törpüsü (Farriers Hoof Rasp) Nal Mıh Hit-Air Hava Yastıklı Binici Koruma Yeleği Yelek Nalbant Önlüğü İkinci el/2.el Binicilik Malzemesi İkinci el/2.el At Malzemesi Binici Çizmesi CızmeÇantası Kalp Ritmi Ölçme Monitörü At Nabız Ölçme Saati/Cardio Equine At_Binicilik_Resimleri At_Sigorta Binici_Sigorta .Pantalon .MİNİ_CHAPS .BOT .Yelek .Üzengi Kayışı Deri .Talaş_Dirheni_Demir .Ahır_Bilgi_Levhası .Eyeraltı Kapitone Ped Anahtarlık Pony Binici Togları/Kaskları Pony Biniciler Koruyucu Yelekler At Kiralama Binici , Jokey Kiralama Pony Binici Mahmuzları Pony Binici Eldivenleri Optimaflex Glucosamine Chondroitin 3500 Gr. Pantolon Bayan Binici Respekt Line Pantolon Erkek Binici Respekt Line Jokey Yarış Kaskları Jokey Pantolonları Jokey Fileli Atletleri Jokey Eldivenleri Jokey Kamçıları Jokey Yarış Gözlüğü Jokey Yarış Çizmeleri Düzkoşu Eyerleri Düzkoşu Eyer Kolonları Yarış Madrabası Jokey Formaları Jokey kask Şapkaları Jokey Koruyucu Yelekleri Jokey Düzkoşu Eyerleri Apranti Jokey Yamağı Malzemeleri Ahır / Box Zemini Kaplama Malzemeleri Ahır / Box Duvarları Kaplama Malzemeleri Padok Zemini Kaplama Malzemeleri Walker / Yürütücü Zemini Kaplama Malzemeleri Yarış Atı Martingalleri Yarış Atı Keçesi Yarış Atı Eyerleri Yarış Atı Eyeri Üzengi Kayışları Yarış Atı Üzengileri Yarış Atı Eyer Kolanları Yarış Atı Çulları Blanketleri Yarış Atı Bandajları Yarış Atı Yağmurlukları Yarış Atı Başlıkları Yarış Atı Dizginleri Yarış Atı Kantarma Gem Demirleri Yarış Atı Göğüslükleri At Kuyruğu Satışı At Yelesi Satışı Düğünlere Fayton Kiralama Sünnet Düğününe Fayton Kiralama Nişanlara Fayton Kiralama Organizasyonlara Fayton Kiralama Biniciliğe İlk Adım Kitap At Traş Makinaları Erkanlı Binicilik Kampanya Bireysel Yelken Eğitimleri Kurumsal Yelken Eğitimleri ÇOCUK YETİŞKİN  At Taşıma Römorku/Van/At Nakliye Aracı OT Kalaycibey.com 6lıTahmin sitesi     sağa

Basında Atevi
ds s

NİSAN 2011 PARA DERGİSİ Yasemin Çehreli Söyleşi
Sayfa 42 Melis Tosyalı Röpörtajı

175,000 LİRAYA TESİS KURULABİLİR
Hem sahil şeridi hem de şehirlerdeki gelişmeler, Türkiye' nin önümüzdeki 10 yıl içinde binicilikte zirveye oynayan ülkeler arasında yer alma umutlarını güçlendiriyor. Ancak hemen ekleyelim; Avrupa' nın birçok ülkesinde kasaba başına ortalama 10 at çiftliği bulunuyor. Yani "ata sporumuz" olarak övündüğümüz binicilikte atmamız gereken daha çok adım var. Bunların başında ise at çiftlikleri ve kulüp sayısını artırmak geliyor.
Son Dönemdeki ilgi patlaması bu konudaki girişimleri hızlandırmış. İstanbul' daki kulüp sayısının yakın dönemde 200' e ulaşması bekleniyor. Bu tesislerden Atevi' nin sahiplerinden ve binici antrenörü Yasemin Çehreli de son dönemde bu spora ilginin artışını, tesislerin sayısındaki yükselişe bağlıyor:
"Eskiden atlara ulaşmak için sadece köylere gitmek gerekiyordu. Şimdi neredeyse her yerde at binme imkanı var. Özel sektörün altyapı yatırımları sayesinde her ilimizde en az 1, bazı illerde birden fazla tesis var. Dileyen herkes internetten en yakın binicilik kursunu bulup at binebiliyor."
İstanbul' daki 40' ı aşkın tesiste antrenör eşliğinde 45 dakikalık binici eğitiminin bedeli 45 TL' den başlıyor. Çehreli, tesisin konumuna ve alınan eğitimin çeşidine göre bu rakamın 125 TL' ye kadar çıktığını ekliyor. Tesis yakınındaki arazilerde atla gezmenin 1 saatlik bedeli ise 50 ile 75 TL arasında değişiyor.
Çehreli, kulüp ve çiftliklerin sayısının önümüzdeki dönemde artacağı konusunda umutlu. 5 yıl sonra Türkiye' deki toplam binicilik kulübü sayısının 500' e yükseleceğini öngörüyor. Ancak Çehreli, tesis kurmanın çok da kolay olmadığının altını çiziyor. Bunun için yatırımcıların en az 5 dönümlük araziye ihtiyacı var. Söz konusu araziye 15 at ahırı, kapalı ve açık olmak üzere 2 manej (at binme alanı), ve binicilerin soluklanıp yemek yiyebileceği, sosyalleşebileceği kfeterya yapmak gerekiyor. Çehreli, altyapı yatırımları dahil ve arazi fiyatı hariç bu yatırımın minimum 175,000 TL' den başladığını belirtiyor.Mayıs 2009 ÇEKMEKÖY MAGAZİN Kapak ve YASEMİN ÇEHRELİ Röportaj25.09.2001 GÜNAYDIN GAZETESİ Ana Sayfa
 
Kriz atın hızını kesemedi

Efe Çehreli antrenmanda 


Soyluların sporu olarak bilinen BİNİCİLİK kriz mriz dinlemiyor. Son 3 yılda 30 yeni tesis açıldı. Sektörde çalışanların yüzü gülüyor.
 
Kriz sonrası her sektörde daralma yaşanırken üst düzey gelir grubunun sporu olan binicilik hızla büyümeye devam ediyor. Son 3 yıl içinde 30 yeni tesis açıldı, sektörde çalışanlar bu sayının önümüzdeki yıllarda 100'ü aşacağını söylüyor. Binicilik nasıl gelişiyor? İnsanlar neden bu spora ilgi duyuyor? Biniciliğe başlamak için neler gerekiyor? Tüm bunları bize Atevi Binicilik Mağazası ile Türkiye'deki binicilik modasını belirleyen isimlerin başında gelen Efe Çehreli anlattı.

Efe Çehreli, yaklaşık 4 yıldan beri Atevi'nde binicilere malzeme, yem ve bakım hizmetleri veriyor. Çehreli, 3 adet at sahibi ve aynı zamanda lisanslı bir binici. Yani binicilik deyimiyle "müsabık". Aynı zamanda Türkiye'de binicilik sektörüne yönelik malzeme imal eden tek kişi. "Eyere poposunu bir defa değdiren bir daha kalkamaz" diyerek söze başlıyor Çehreli... Müşterilerinin çoğunluğunu üst düzey gelir grubunun oluşturduğunu ekliyor. Hatta Çehreli, onları reklamcılar gibi sınıflandırıyor:

FİYAT İLE İLGİLENMEZLER

"Üç tip at sahibi ve binici vardır. Ben bunları A, B, C diye gruplandırıyorum. A grubu para harcayan ve çalışmaya ihtiyacı olmayanlardır. B grubunda ise iyi bir gelire sahip olan işletme sahipleri ve üst düzey yöneticiler var. C grubunu ise evine asgari 1,5 milyarın üstünde gelir getiren ortanın üstündeki aileler oluşturuyor. Binicilik sporuyla uğraşanların yüzde 80'ini A grubu insanlar oluşturur. Bu yüzden kriz bu sektörü çok etkilemedi. Birçok müşterim benden malzeme alırken sadece ne alacağını söylüyor fiyat ile ilgilenmiyor."

KANIMIZDA VAR

Efe Çehreli sektörün geleceğinden çok umutlu: "Bundan 3-4 yıl önce kulüp sayısı tüm Türkiye'de sadece 10'du. Şimdi ise yaklaşık 40 çiftlik hizmet veriyor. Gerçi Avrupa'da basit bir kasabada bile en az 10 çiftlik vardır. Ama bizdeki gelişme 2 sene içinde patlamaya dönecek ve kulüp sayısı en az 100'e ulaşacak diye düşünüyorum. Türkiye eğer böyle giderse 10 sene içerisinde dünyada binicilikte zirveye oynayan ülkeler arasında yer alacaktır. Çünkü Türkler atla bütünleşmiş bir ırk. At sevmeyen bir Türk tanıyor musunuz? Bir de bu sporun kimyası çok enteresan. Düşünün bir yarışmaya katılıyorsunuz ve ekip arkadaşınız bir hayvan. Söylediğiniz hiçbir şeyi anlamaz ve size derdini anlatamaz. Çok uyumlu olmak zorundasınız. Atlar çok akıllı hayvanlar. Sinirli ya da mutlu olduğunuzu hemen anlarlar ve ona göre tepki verirler. Onunla devamlı konuşmalı ve kendisini kötü hissettiği zaman fazla zorlamamalısınız. Ama bütün bunları sadece hissederek anlayabilirsiniz. "

ÜNLÜ ATSEVERLER

Binicilik birçok ünlünün de ortak tutkusu. Sezen Aksu, Yeşim Salkım, Hakan Uzan, Deniz Arcak, Sevil Sabancı, Şükrü Erdem, David Franko, Armağan Turan ve Tarık Aydın binicilik dendiği zaman sanat, iş ve sosyete dünyasından akla ilk gelen isimler.
ATLARA FISILDAYAN ADAM

Atevi'nin sahibi Efe Çehreli "Eyere poposunu bir kez değdiren bir daha kalkamaz" diye açıklıyor binicilik tutkusunu... Ona göre Türkler ırklarından gelen bir at sevgisine sahip. Çehreli, atlarla iyi geçinmenin sırrını da şöyle anlatıyor: Çok akıllı ve duygusal hayvanlardır. Gerginseniz hemen anlarlar. Onlarla sürekli konuşmalı ve okşamalısınız.
SPASTİK ÇOCUKLAR AT İLE TEDAVİ OLUYOR

Ertuğrul Fırçasıgüzel: (40 yıllık binici. Şimdi hocalık yapıyor) Temel ata biniş teknikleri için bir hocadan ders almak şart. Günde 45 dakika ve asgari 30 saat ata bindiğinizde sağlam bir oturuşa sahip olursunuz. Öğrencilerimin çoğu keyifli bir haftasonu geçirmek için geliyor ama içlerinde sporcu olmayı hedefleyenler de var. Bazen spastik çocuklarını tedavi için getirenler de oluyor. Atlar insanlarla çok duygusal bir ilişki kurar. Sanıyorum iyileşmeyi bu sağlıyor.
Özgüveni artırıyor çok havalı bir şey

Seda Yenigün: (Ertuğrul Fırçasıgüzel Hoca'nın talebesi): Biniciliği özgüvenimi artırmak için yapıyorum. Düşünsenize kocaman bir hayvanın üstündesiniz ve onu siz yönetiyorsunuz. Müthiş bir duygu. Bir hayvanla yakınlaşmak da çok güzel birşey.

Melisa Gündoğan (8 yaşında): 3 yıldır ata biniyorum ve biniciliği çok seviyorum. Çok güzel ve çok havalı birşey. Hava soğuk olduğunda çiftliğe gelemeyeceğiz diye üzülüyorum. Keşke beden derslerinde ata binsek.

BİNİCİLİK SPORUNUN MALİYETİ NEDİR?
 
Sadece kıyafet 400 milyondan başlıyor!

Binicilik için at ve binicilik malzemeleri dışında, atınızın kalacağı ve bakımlarının aksatmadan yapılacağı bir pansiyon da gerekiyor. Uzmanlar, atların tımar ve temizlik gibi bazı bakımlarını mümkün olduğunca binicilerinin yapması gerektiğini söylüyor. Türkiye'de disiplinli engel atlama yetiştiriciliğine yönelik at üretimi yok. Mevcut atların tümü ithal. Ya da "çıkma" tabir edilen düz koşu atları.

AT: 5 bin marktan başlayan at fiyatlarının sonu yok. Bazı önemli yarışmalara katılan 2 milyon dolarlık atlar bile var. At sahibiyle anlaşmak koşuluyla belirli süreler için (3 ay gibi) at kiralamak da mümkün.

AT GİYSİLERİ: Eyer, kolan (bir tip kayış), başlık, dizgin kolu, kantarma (gem), gaiter (bir çeşit at tozluğu)'dan oluşan takımın maliyeti 2000-3500 mark arasında değişiyor.

BİNİCİ MALZEMELERİ: Tog (kask), binici pantalonu, çizme, mahmuz, kamçı, eldivenden oluşan bir takımın maliyeti 550 mark (400 milyon) civarında.

BAKIM: Veteriner, seyis, yem, ot, parazit ilacı, pansiyon ve at çalıştırma ücretinden oluşan bakım hizmetinin bir aylık maliyeti de 1000 mark. (Yaklaşık 730 milyon)

Nasıl başlanır nerede ders alınır?

At fiyatları çok yüksek, binici olamam diye üzülmeyin. Çünkü kulüplerde binicilik dersi alarak bu sevdayı sürdürmek mümkün. Türkiye'de belli başlı 39 tane binicilik kulübü var. Bu kulüplerin 24 tanesi İstanbul'da. Ankara'da 3, Bursa, Bodrum ve İzmir'de 2'şer, Eskişehir, Adana, Kocaeli, Mersin, Sivas ve Konya'da da birer tane binicilik kulübü faaliyet gösteriyor.
 
 
01.08.2003 SABAH GAZETESİ Politika
 
Türk usulü hata zinciri

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Bayrampaşa Şehir Parkı açılışı sırasında bindiği atın kendisini yere atmasıyla yaşadığı tehlike, hatalar zinciri yüzünden meydana geldi. Atın seyisinden, korumalara, çevre güvenliğini sağlayan polisten sağlık ekiplerine, Başbakan Erdoğan'dan gazetecilere kadar herkesin ihmali olduğu belirlendi. 

 
ATIN ESKİ SAHİBİ EFE ÇEHRELİ

Soruşturma açılmalı
Erdoğan'ı üzerinden atan atın sahibi Efe Çehreli ise yanlışlıklar zinciri yaşandığını belirterek, "Erdoğan bindirilmeden önce başına tog takılmalıydı. Çevresi boşaltılmalıydı. Bunları yapmayan kişiye soruşturma açılmalı" diye yorumda bulundu. Başbakanı üzerinden atan Cihan (Eski adı Zeus) adlı İngiliz atının normalde oldukça uysal olduğunu belirten sahibi Efe Çehreli, "Herkes bu konu hakkında jokeylerden bilgi almış. Jokey ve seyisler bu işi bilmez. Atı o alana süren kişi bundan sorumludur" dedi.
Nebahat KOÇ - Ali ESER - Güngör KARAKUŞ

 
 
01.08.2003 HÜRRİYET GAZETESİ Ana Sayfa
 
"Naylon torbayla kaymaya benzedi"
 
 
Gaye GÜZELAY Haberi - İSTANBUL
  
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ı üstünden atan Cihan adlı düz koşu atına 1998-2002 yılları arasında bakan ve atın halen resmi sahibi olan lisanslı binici Efe Çehreli, ''O çok uysal, iyi niyetli ve cesur bir attır. Ona 3 yaşındaki çocukları bile bindirdim. Daha önce kimseyi üstünden atmamıştı'' dedi. Ömerli'deki Kasaba Atlı Spor Kulübü'nü işleten ve binicilik malzemeleri ticareti yapan Efe Çehreli, eski adı 'Zeus' olan atı 1998 yılında Veliefendi Hipodromu'ndan satın aldığını, 2002 yılında bir arkadaşına hediye ettiğini belirtti. Çehreli, atın daha sonra arkadaşı tarafından Bayrampaşa Şehir Parkı'na bırakıldığını ve burada Cihan adının verildiğini söyledi. 17 yaşında olan Cihan'ın, başını öne eğerek ve tek ayağını kaldırarak selamlama hareketi yapabildiğini belirten Efe Çehreli, ata binerken başa 'Tog' takılmasının, Avrupa standartlarının gereği olduğunu vurgulayarak, ''Öylece ata binmek, naylon torbayla Avusturya'daki kayak pistinde kaymaya benziyor'' dedi. Çehreli, atın bugünkü maddi değerinin yaklaşık 5 milyar lira olduğunu belirtti.
 
 
01.08.2003 VATAN GAZETESİ Gündem
 
Başbakan'ı üzerinden atan Cihan adlı atın eski sahibi Efe Çehreli: Atım çok usluydu. Başbakan'dan olumsuz elektrik almış olabilir

Seyhan SEVİNÇ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bayrampaşa Şehir Parkı'nın açılışında bindiği Cihan isimli atın üzerinden düşmesi, Türkiye'nin gündemini değiştirdi. Atın eski sahibi Efe Çehreli'ye göre talihsiz kazanın nedeni, aşırı kalabalık. Ancak hepsi bu değil. Atların üzerindeki insanın ruh hallerinden çok etkilendiğini söyleyen Efe Çehreli, "Benim atım çok usluydu. Normalde böyle bir şey yapması mümkün değildi. Öyle inanıyorum ki, ortamdan ve başbakandan olumsuz elektrik almıştır. Başka türlü huysuzlaşması mümkün değildir" diyor.

Ecevit binse düşmezdi
"Cihan'la Efe Çehreli'nin birlikteliği 1998'e dayanıyor. 200 Mark karşılığında aldığı ata "Zeus" adını koymuş Efe Çehreli... 1.5 yıl önce de devretmiş. Atının profesyonel eğitimden geçirildiğini anlatıyor: "Ancak o ortamda çok sayıda profesyonel olmayan davranış vardı. Başbakan tog takmadan at bindirilmiş. Atın çevresinde insanlar var, flaşlar patlıyor. At 'Bana birşey mi yapılacak?' tedirginliği içerisinde... Bir de Tayyip Bey'den de olumsuz elektrik almış olabilir. Ecevit daha sakin. O binse düşürmezdi." Ömerli'deki Casaba Sitesi' nde Atçılık Kulübü işleten Efe Çehreli, "Bu olaydan sonra atı yeniden alacağım. Yasal olarak hala üzerimde" diyor.

Atın özellikleri:
* 1998'den önce adı Barküda'ydı. Sonra Zeus oldu. Bayrampaşa Belediyesi'nde ona Cihan dediler.

* Ömerli'de düzenlenen Cross Country Müsabakası'nda her atın rahatlıkla alamayacağı 'Dayanıklılık Ödülü'nü aldı. Müsabakayı sıfır hatayla bitiren ender İngiliz atlarından biri.
AT DÜNYASI DERGİSİ KAPAK SAYI 25, ARALIK 2006


binicilik malzemeleri peri nalbantKAYSERİ YEREL BASIN
Kayseri Valisi ve Manisa Valisi 'ne atları ve Burak Binicilik Atlıspor Tesislerini Tanıtırken
burakbinicilikefe

binicilik-efe-burak-kayseri-turker


KAYSERİ TV KANAL 1
Kubat 'a atları ve Burak Binicilik Atlıspor Tesislerini Tanıtırkenbinicilik-kubat-kayseri binicilik-kubat-kayseri-atlispor atlispor-binicilik-kubat-kayseri

binicilikatlisporlar-kubat-kayseri kubat-kayseri-at

d a

 

 
ANASAYFA - İLETİŞİM - REKLAM VER - FİRMANI EKLE
English Russian GermanArabic
Binicilik Firma İndeksi
ds s

FİRMA TÜRÜ

Burada yeralmak için tıklayınız. %18 KDV dahil Yıllık Sadece 69 TL
d a

Sitemize Üye Olun
ds s
İsim - Soyisim
E-Mail Adresiniz

d a
Binicilik Hakkında
ds s
Binicilik hakkında bütün soruların cevapları burada...
d a

Biliyor musunuz?

Ziyaretçi Trafiği
taşı

binicilik malzemeleri at biniciligi at malzemeleri binicilik sporu binici atevi malzeme malzemesi istanbul atlispor atli spor engel atlama izmir sporu atlispor tog tok bot dizgin baslik gogusluk eyeralti klubu kulubu gollu sipahi ocagi kemer atli spor atkolik at dunyasi hakem dresaj pony turkiye federasyonu il temsilciligi jokey tjk

 

Binicilik-cekmekoy
panel cit tas kaplama lastik fiyatlari saksi bahce mobilyalari granit tezgah cimstone tezgah ingilizce kursu fiyatlari forma fiyatlari bahce mobilyalari mutfak tezgahi panel cit fiyatlari ingilizce kurslari yds kursu tas kaplama tel cit patlatma tas leke tedavi fiyatlari ingilizce kurs fiyatlari panel cit